Kézműves Termékek Kategóriái
1. Kézműves Sütőipari Termékek
Ide tartoznak a kovászolt technológiával, kézzel formázva készülő kézműves kenyerek.
2. Kézműves Pálinkák
Kisüsti eljárással, legfeljebb 1000 literes töltőképességű üstben előállított pálinkák, melyek csak egyféle és ugyanabból az évjáratból származó gyümölcsből készülhetnek.
3. Kézműves Étolajok
Magvakból vagy olajtartalmú növényi részekből, hagyományos pirítás után vagy pirítás nélkül, hideg sajtolással készült étolajak, melyekhez adalékanyag nem használható fel.
4. Kézműves Ecetek
Hagyományos technológiával, alkoholos vagy ecetsavas biológiai erjesztéssel, hagyományos eszközökkel előállított ecetek, melyek az erjedés végétől számított 3 hónapos érlelés után kerülhetnek forgalomba.
5. Kézműves Sertéshúskészítmények
Rideg vagy átmeneti tartásban nevelt állatok húsából, belsőségeiből előállított termékek. A takarmány felének gabonából (ennek a harmada kukorica) kell állnia.
6. Kézműves Tejtermékek
Hagyományokon alapuló technológiával, hagyományos eszközökkel, elsősorban kézi beavatkozással készült tejtermékek, alapanyaguk csakis rideg vagy átmeneti tartásban tartott állatoktól származhat.
Ezek a készítmények egy vagy többféle, friss, fagyasztott vagy hőkezeléssel tartósított gyümölcsből készülnek, nagy gyümölcstartalom és kevés hozzáadott cukor jellemzi.
8. Kézműves Fagylaltok
Az irányelvben meghatározott anyagokból, szakaszos fagyasztással, szakképzett cukrász irányításával készülnek. Az aromák, színezékek és tartósítószerek alkalmazása itt is tilos.
Összefoglalás
A kézműves termékek divathóbortként indultak, de a szabályozás és az előírások alapján komolyan vehető élelmiszeripari forradalomnak is tekinthetők. A kézműves termékek nem csak a minőségi, hanem a hagyományos értékek tiszteletben tartásának és a fenntartható termelésnek köszönhetően is kiemelkednek az ipari termékek közül. Az ilyen termékek vásárlásával a fogyasztók nemcsak az ízek, hanem a hagyományok és a környezet védelmét is támogatják.